yesil elma
25 Takipçi | 1 Takip
06 05 2007

Radyo Günleri

“Dinleyicimiz “Abone” şarkısını istedi. Yonca Evcimik’ten geliyor. Sizin de Kuşadası Radyo Aktif’e abone olmaniz dileğiyle..” Evet 15 yıl önceki ilk anonsumdu. Tunca apartmanının 5 inci katında ilk studyomuzda Ezgü ile karşılıklı taburelerde oturup dinleyicilerin aramasını bekliyorduk. Pencereden de limandaki gemilere selam yollardim J Daha sonraki yıllarda yerel haberleri okurken kendimi Jülide Gülizar gibi hissederdim.

 

Mikrofon ilk tanışmam 9 yaşında İzmir Radyosu çocuk saatine sınavla girmemle başladı. O zaman boyum yetmediği için sandalyenin üstüne çıkıp seslendirirdik çocuk oyunlarını. 10 yıldan sonra Üniversitede Radyo-TV bölümünü seçmem tabii ki tesadüf değildi. Bugunlerde Çağdaş Gazeteciler Derneği 2006 yılı başarılı gazetecileri Radyo dalında ödül almam da içimdeki mikrofon coşkusunu artırdı.

 

6 Mayıs 1927 ise Türkiye'de radyo yayıncılığının başlamasının 80. yıldönümü. Radyomuz neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt... Radyo Aktif Kuşadası 105 FM de

15 Yaşında..

 

Radyo benim çocukluğumun vazgeçilmeziydi. Radyo tiyatrosunun başında "Ses: Ertuğrul İmer, Efekt: Korkmaz Çakar" anonslarıyla büyüyen son nesildik biz.

 

Şükran Güngör "Kaptan Amca" olur, biz çocukları okyanuslarda gezdirirdi. Orhan Boran, Yuki ile yüzümüzü gülümsetir, Halit Kıvanç yarışma sunardı. Zeki Müren, "Gözünüz yolda, kulağınız bende olsun aziz dinleyenlerim" derdi hep.

Muzaffer Hepgüler “Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim. Ortancalara hiiiç bir şeeey yok” dediğinde ben ailenin ortancası olarak çok üzülürdüm. Reklam program arasında “Uğurlugil” ailesinin maceralarını Kenter’lerin sesinden dinlerdik.

 

İzmir Radyosunun diskjokeyleri Ali Kocatepe, Akın Ajlan Aksel, Bülent Özveren , Ümit Tunçağ ile başlamıştık istek programlarına. Çiğli’deki Nato ussunden yayın yapan yabancı parçalar çalan radyo ve arabesk çalan Polis radyosu ilk yerel radyomuzdu. Gece ve Müzik, Müzik Ekspresi ve her Cuma akşamı 17 de ilk kez canlı yayınlanan Akşama Doğru cumartesi banttan saat 11 de verilirdi

 

Arkası Yarın, Mikrofonda tiyatro* şimdiki TV dizilerinin tadını hiç veremiyor. Hayallerimizde yaşadığımız günlerdi. Işık Yenersu, Sema Aybars, Kerim Afşar’ı, Semih Sergen’i, Engin Cezzar’ı, Kamran Usluer’i, Arsen Gürzap’ı, Genco Erkal’ı ve dönemin diğer tiyatro sanatçılarını, özellikle de Müşfik Kenter’i ses tellerindeki ufak bir titremeden tanıyacak kadar yakından biliyordum.

 

Müzik, mikrofon ve şarkılardan fal tutarak büyüdüğümüz radyolu günler 80 yıldır hiç susmadı bizde 15 yıldır Kuşadası 195 FM olarak sürdürüyoruz.

 

Sesimiz Kuşadası Körfezinde. Ahmetbeyli’den Şirince’ye, Davutlardan karşımızdaki ada Samos’a dalgalanarak yayılıyor. Radyomu çoook seviyorum J

0
0
0
Yorum Yaz